.
Site Haritasý AnasayfaTarihçe

1960'lı yıllarda Samsun'un Bafra ilçesinde, mesleğe ilk adımlarını atan Coşkun Kuru 1981 yılında İstanbul'a gelerek, Kızıltoprak Kadıköy'de Bafra Pide'yi kurdu. Kuru ailesi tüm birikimlerini biraraya getirerek Bafra Pide'nin temellerini attıklarında, ellerinde malzeme alacak dahi sermayeleri kalmamıştı. Ancak yılmayan aile, tüm bu zorlukların üstesinden gelebilmek için büyük bir azimle çalışmaya başladılar. Sadece otuz metre karelik küçük bir dükkan olan Bafra Pide kısa bir zamanda o kadar ilgi gördü ki, kapısında uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Ve kurulduğu günden bu yana kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeyen Bafra Pide, çok kısa bir süre içerisinde emeğinin karşılığını alarak ismini basında duyurmaya başladı.

Müşterilerinin yoğun talebi sonucu, basının da ilgi odağı haline gelen Bafra Pide, Hürriyet'in Kelebek ekindeki "Semt Semt Ağız Tadı" köşesinde kendine yer bularak, herkesçe tanınan bir yerel lezzet durağı olmanın ilk adımlarını attı ve kısa bir süre sonra oturum kapasitesi artırıldı. Bafra Pide'nin ünü her geçen gün yayılıyordu. Özellikle Karadenizliler için gelenek olan "Pazar Günü Pide Yeme Alışkanlığı"ndan dolayı, Pazar sabahları müşterilerine pide yetiştiremiyordu. Amacı; yapısı, şekli, pişirilişi ve pidenin içine konan malzemeler itibariyle diğer pidelerden farklı olan Bafra pidesini İstanbul'da tanıtmak olan Coşkun Kuru zaman içerisinde bunu yapmayı başardı,

Artan talebi karşılayabilmek adına Kızıltoprak'tan sonra Kozyatağı ve Esentepe şubelerini de hizmete açan Bafra Pide günümüzde bu üç şubesiyle hizmet vermektedir. Bafra Pide'nin başarısının ardındaki sır, hiç şüphesiz, ailecek çalışmaları, malzeme kalitesinin yıllardır korunması ve pidenin meydana getirilme aşamasındaki faktörlerin titizlikle seçilmesidir. Malzemelerimiz Karadeniz Bölgesi'nden gelen yöresel malzemeler olup, pidelerimiz odun ateşinde ve taş fırında pişirilir. Malzemelerimizdeki yağ oranı ise oldukça düşük ve pide hamurumuzda özel mayalama teknikleriyle yapıldığı için oldukça hafiftir. Açıldığı günlerde pide yapımında kullanılacak gerekli malzeme için sermayesi bile olmayan küçücük bir dükkan olan Bafra Pide, günümüzde yönetimine ikinci kuşak Kemal, Tolga ve Koray Kuru'nun katılımıyla özünü kaybetmeden faaliyetlerine devam etmektedir.

İstanbul'da pide keyfinin yaşandığı en eski adreslerden biri olan, yaklaşık elli yıldır bu işe gönül veren Kuru ailesinin hayat verdiği Bafra Pide, günümüzde ünlülerin ve gurmelerin uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir. 2000'li yıllarda basında "Türkiye'nin En İyi Pidecisi" seçilen Bafra Pide, Bafra markasının tescilini alan ilk ve tek firmadır. Bafra Pide günümüzde başta Amerika olmak üzere İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerden bayilik teklifleri de almaktadır. Bafra Pide'nin hedefi, orijinal Bafra Pide'sini koruyarak bu güzel, mutfağımızın eşsiz lezzetini gelecek nesillere aktarmak, uluslararası bir marka haline gelmek ve Türk mutfağının dünya mutfakları arasında hak ettiği yere gelmesini sağlamaktır.

HAKKIMIZDA ÞUBELERİMİZ
ONLINE
SİPARİÞ
SERVİS AÐI GALERİ BASINDA BİZ İLETİÞİM
Franchise Başvuru